Obchody 100-lecia niepodległości

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu włączyła się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości:

Na naszych uczniów czeka wiele wyzwań i atrakcji.

Obchody 100-lecia uczniowie w naszej szkole rozpoczęli montażem słowno-muzycznym przygotowanym z okazji akcji Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w dniu 7.09.2018 roku. Dodatkowo wysyłają pocztówki w ramach ogólnopolskiej akcji nauczycieli geografii „100 pozdrowień na 100 rocznicę”. Biorą udział w wielu konkursach plastycznych i piosenki o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym organizowanych z okazji 100-lecia (Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej „Radosna Niepodległość”, VIII Konkurs Poezji i Piosenki „Barwy mojej ojczyzny”, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ojczystej im. Michała Zielińskiego „Serce w plecaku 2018”
w Jarosławiu, XVII Wojewódzki Przegląd Pieśni Patriotyczno-Religijnej w Majdanie Królewskim, Konkurs plastyczny „Moja Polska w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości” organizowany przez Spółdzielczy Dom Kultury, Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową, Urząd Miasta i Obywatelski Komitet Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Mielcu).

Uczniowie będą uczestniczyć w wycieczce do Lwowa podczas której będą poszukiwali polskich śladów w tym mieście – „mieście muzeum pod otwartym niebem”, w którym każda uliczka jest żywą legendą. Zwiedzanie
z miejscowym przewodnikiem zaczniemy od Katedry św. Jura, później udamy się na Główny Dworzec Kolejowy
i Stare Miasto. W drugi dzień wycieczki odwiedzimy pomnik Adama Mickiewicza, kamieniczki w Rynku, Katedrę Łacińską i Ormiańską, a popołudniu zwiedzimy budynek Teatr-Opera i obejrzymy spektakl. W trzecim dniu wycieczki udamy się na miejscowy Cmentarz Łyczakowski i odbędziemy spacer z przewodnikiem Aleją Zasłużonych, gdzie pochowani są m.in.: Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Konstanty Julian Ordon, Artur Grottger i Seweryn Goszczyński oraz złożymy kwiaty na grobowcu Władysława Bełzy autora „Katechizmu polskiego dziecka”. Następnie przejdziemy na mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych nazywane Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja.

W szkole zostanie zorganizowana wystawa pamiątek szkolnych w ujęciu historycznym związanym
z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, połączona ze zwiedzaniem budynku. Przygotowaną wystawę uświetni wmurowanie w szkole tablicy pamiątkowej jej byłego ucznia, polskiego lotnika Stefana Bastyra - dowódcy Lwowskiej Grupy Lotniczej, który wykonał pierwszy lot bojowy lotnictwa Niepodległej Polski.

Uczniowie szkoły wezmą udział w konkursie plastycznym na projekt okolicznościowego medalu SP1 związanego z 125. rocznicą powstania naszej szkoły. Nagrodzone i wyróżnione medale ukazujące zarówno elementy historyczne, jak i zdolności plastyczne będą stanowiły element zorganizowanej wystawy.

Koncert związany z wydarzeniami historycznymi z okazji 125. rocznicy szkoły „Pyza na polskich dróżkach 100. Odzyskania Niepodległości” nawiązujący również do wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i budową wolnego państwa w wykonaniu uczniów i szkolnych grup artystycznych odbędzie się w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

To nie koniec atrakcji związanych ze stuleciem, uczniowie szkoły od pierwszych dni września ćwiczą swoje głosy przygotowując się do koncertu „Do hymnu” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, którego celem jest kształtowanie wspólnoty obywatelskiej i przynależności narodowej w kontekście poszerzenia wiedzy historycznej
i wychowania w szacunku dla symboli narodowych. Uczniowie szkoły wykonają Mazurek Dąbrowskiego, Boże coś Polskę
i Rotę przed zewnętrzną komisją w dniu 18 października 2018 roku.

Podczas Podkarpackiego Koncertu Chórów w Filharmonii w Rzeszowie „Myśmy do Niepodległej szli”, w ramach projektu Ogólnopolskiej Akademii Chóralnej zaśpiewa szkolna grupa wokalna, a klasa taneczna zaprezentuje taniec „Księstwo Warszawskie”.

Dnia 9 listopada 2018 roku o godz. 1111 wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej włączymy się w bicie rekordu dla Niepodległej. Cele uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole i we wszystkimi szkołach w Polsce oraz poza granicami w uroczysty sposób wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

URZĄD MIEJSKI W MIELCU

FILM O NAS

RODO

100-lecie odzyskania niepodległości

logo pl1

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

STACJA METEO SP1

POLECAMY KHANACADEMY!

NASZA LOKALIZACJA

W ZAKOPANEM...

W TEJ CHWILI

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

logo bip

Jesteśmy na

face