„Jadernówka” funkcjonuje jako placówka muzealna, ale pełni także rolę obiektu wystawienniczego. Muzeum zgromadziło fotografie i sprzęt fotograficzny tworząc kolekcję tematyczną, która jest znacząca w skali kraju. Jest przechowywana i prezentowana w dawnym Zakładzie Fotograficznym z oryginalną oszkloną altaną fotograficzną.

Grupy świetlicowe pod opieką wychowawców 16 października /klasy trzecie/ i 18 października /klasy pierwsze i druga/ odbyły spacer do muzeum. W muzeum oprócz zwiedzania, dzieci miały okazję posłuchać interesującego wykładu o tym jak rozwijała się historia fotografii, zobaczyły bardzo ciekawe sprzęty związane z fotografią. Dodatkowo młodsze dzieci uczestniczyły w interesującej lekcji historii o zamkach. Zwiedzając w muzeum część mieszkalną, dzieci mogły poznać wnętrze pierwszych właścicieli, a także poprzymierzać stroje sypialne . Dzieciom bardzo podobała się wizyta w Jadernówce.