Ponad 100 lat temu, 25 lipca rozporządzeniem C.K. Rady Krajowej we Lwowie klasowa szkoła w Mielcu została rozdzielona na dwie równorzędne: męska i żeńską. Był to początek istnienia naszej szkoły, noszącej niezmiennie w nazwie „nr 1 w Mielcu”. Ponad sto lat edukowania kolejnych roczników i pokoleń mieszkańców Mielca, to zasługi dla miasta i regionu, jakich nie sposób przecenić. To właśnie w murach tej szkoły uczyło się pisać, czytać i zdobywać podstawy wiedzy wielu późniejszych pracowników nauki z prof. Władysławem Szaferem na czele. Jego imieniem nazwano jedną z mieleckich ulic, a nasza szkoła obrała go sobie za patrona. Różne były losy szkoły, a rozwój i sukcesy przeplatały się ze smutnymi wydarzeniami. Jednak szkoła nadal funkcjonuje. Posiada młodą wykwalifikowaną kadrę pedagogiczna i wspaniałych uczniów.