foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Zalaczniki:

1) Procedury

2) Oświadczenie opiekunów

3 ) Karta1

4)  Karta2

Odpłatność za tydzień półkolonii – 90 zł

Płatność  za pierwszy tydzień do 3 lipca 2020r.

Płatność za drugi tydzień do 10 lipca 2020r.

Dane do wpłaty za półkolonie:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu

  1. Kilińskiego 37, 39-300 Mielec

nr rachunku: 94 1020 4913 0000 9402 0156 0366

 

Program półkolonii 6.07 – 10.07

Poniedziałek

06.07

Warsztaty ceramiczne pt. „Wakacyjny zielnik”

Wtorek

07.07

Kino Cinema – „Czworo dzieci i coś”

Środa

08.07

Centrum zabawy – „Wrotki WyWrotki”

Czwartek

09.07

Basen odkryty

Piątek

10.07

Warsztaty ceramiczne – cd.

Pałacyk Oborskich – lekcja muzealna, zwiedzanie  wystawy

 

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji każdy dzień półkolonii obejmuje: rozgrywki sportowe, zajęcia ruchowe, zajęcia muzyczne i plastyczne, gry i zabawy stolikowe, gry i zabawy na placu zabaw oraz projekcje bajek.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie półkolonii z przyczyn niezależnych od niego.

 

Czytaj więcej: Półkolonie w SP1 2020

 

 Mimo szalejącej epidemii koronawirusa uczennica klasy VIII c - Anna Schab odniosła ogromny sukces, zdobywając I miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Młodzieżowym "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" o nagrodę bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ania została nagrodzona za wstrząsające siedmiostronicowe opowiadanie pt. "Umieram", w którym poruszyła problemy aborcji i eutanazji.  Warto dodać, że na konkurs napłynęło ponad 1100 prac, których autorzy, jak podaje jury, wykazali się nieprzeciętnymi umiejętnościami, starannością, bogactwem i doborem słownictwa, a także oryginalnością ujęcia tematu.

 

Ponadto aż trzy uczennice z tej samej klasy: Natalia Niedbała, Agnieszka Pająk i Karina Tymuła  zostały finalistkami Powiatowego Konkursu Polonistycznego "Czy znasz język ojczysty" organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu. Niestety, z powodu epidemii nie mógł się odbyć etap finałowy, dlatego tytułu laureata nie przyznano -  jury oceniło  65 prac z I etapu i wyłoniło spośród nich 11 finalistów.

Wszystkie nagrodzone uczennice to podopieczne polonistki - Elżbiety Witek.


        Koniec roku szkolnego to czas podsumowań konkursów. Miło nam poinformować o sukcesie dwóch naszych uczennic w konkursach historycznych. Anna Schab z klasy 8c jest laureatką Kuratoryjnego Konkursu z Historii. Natomiast Agnieszka Pająk, także uczennica klasy 8c , uzyskała tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Agnieszka jest również finalistką Kuratoryjnego Konkursu z Języka Polskiego. Uczennice do konkursów historycznych przygotowała Bożena Kozioł, a opiekunem merytorycznym  Agnieszki w konkursie polonistycznym była Elżbieta Witek.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 


LAUREACI – KATEGORIA KL. VI-VII

IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej” pod hasłem „Przyszłość Polski i Europy w twoich rękach – Jaką przyszłość wybierzesz?”

MIEJSCE III - Marcin Wojciechowski – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mielcu, opiekun: Renata Dziewit

Finalista - Emilia Wojdon, opiekun: Renata Dziewit

 

Miło nam poinformować o sukcesie naszych uczniów w konkursie Kangur Matematyczny, który w tym roku po raz pierwszy odbył się drogą elektroniczną. Uczniowie w określonym czasie musieli zalogować się na platformie Dzwonek.pl i zdalnie rozwiązać zadania. Pięcioro naszych uczniów świetnie poradziło sobie z tymi skomplikowanymi i często podchwytliwymi zadaniami.
Gratulujemy!!!

Kategoria Maluch       Ratusińska Julia     kl. 4a - wyróżnienie 

Kategoria Beniamin    Tarasek Bartosz   kl. 5d - wyróżnienie 

                                    Hyjek Piotr    kl. 6a -  wyróżnienie

                                    Kuźmicz Korneliusz   kl. 6d - wyróżnienie 

Kategoria Kadet           Rucka Lena   kl. 7b - wyróżnienie

 

Wyniki

Podkategorie

The Joomla! content management system lets you create webpages of various types using extensions. There are 5 basic types of extensions: components, modules, templates, languages, and plugins. Your website includes the extensions you need to create a basic website in English, but thousands of additional extensions of all types are available. The Joomla! Extensions Directory is the largest directory of Joomla extensions.

Component ImageComponents are larger extensions that produce the major content for your site. Each component has one or more "views" that control how content is displayed. In the Joomla administrator there are additional extensions such as Menus, Redirection, and the extension managers.

Media ImageModules are small blocks of content that can be displayed in positions on a web page. The menus on this site are displayed in modules. The core of Joomla! includes 24 separate modules ranging from login to search to random images. Each module has a name that starts mod_ but when it displays it has a title. In the descriptions in this section, the titles are the same as the names.

Content modules display article and other information from the content component.

User modules interact with the user system, allowing users to login, show who is logged-in, and showing the most recently registered users.

These modules display information from components other than content and user. These include weblinks, news feeds and the media manager.

Utility modules provide useful functionality such as search, syndication and statistics.

Navigation modules help your visitors move through your site and find what they need.

Menus provide your site with structure and help your visitors navigate your site.  Although they are all based on the same menu module, the variety of ways menus are used in the sample data show how flexible this module is.

A menu can range from extremely simple (for example the top menu or the menu for the Australian Parks sample site) to extremely complex (for example the About Joomla! menu with its many levels). They can also be used for other types of presentation such as the site map linked from the "This Site" menu.

Breadcrumbs provide users with information about where they are in a site.

Media ImageTemplates give your site its look and feel. They determine layout, colours, typefaces, graphics and other aspects of design that make your site unique. Your installation of Joomla comes prepackaged with three front end templates and two backend templates. Help

Plugin ImagePlugins are small task oriented extensions that enhance the Joomla! framework. Some are associated with particular extensions and others, such as editors, are used across all of Joomla. Most beginning users do not need to change any of the plugins that install with Joomla. Help

Here is where I will blog all about the parks of Australia.

You can make a blog on your website by creating a category to write your blog posts in (this one is called Park Blog). Each blog post will be an article in that category. If you make a category blog menu link with 1 column it will look like this page, if you display the category description then this part is displayed.

To enhance your blog you may want to add extensions for comments, interacting with social network sitestagging, and keeping in contact with your readers. You can also enable the syndication that is included in Joomla (in the Integration Options set Show Feed Link to Show and make sure to display the syndication module on the page).

These are my photos from parks I have visited (I didn't take them, they are all from Wikimedia Commons).

This shows you how to make a simple image gallery using articles in com_content.

In each article put a thumbnail image before a "readmore" and the full size image after it. Set the article to Show Intro Text: Hide.

We search the whole countryside for the best fruit growers.

You can let each supplier have a page that he or she can edit. To see this in action you will need to create a user who is in the suppliers group.  

Create one page in the growers category for that user and make that supplier the author of the page. That user will be able to edit his or her page.

This illustrates the use of the Edit Own permission.

Copyright © 2020 High School Rights Reserved.