foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

 

               Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do udziału w Szkolnych Wyborach Książek, które odbędą się w dniach 20-27.09.2023r.  Prosimy o przygotowanie   tytułów książek (poza lekturami), które warto przeczytać.

Wyniki plebiscytu pomogą przy zakupie książek do biblioteki szkolnej.

 

Zachęcamy do oddania swojego głosu
w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego (MBO)
na projekt ogólnomiejski i lokalny
dopuszczony do głosowania w 2023 roku

 

Projekt ogólnomiejski

Numer 5
Scena mobilna wraz z dodatkowym wyposażeniem do organizacji imprez w mieście

Zakup sceny mobilnej (na kołach) wraz z wyposażeniem do całkowitego zabezpieczenia organizowanych imprez w mieście przez różne podmioty, tj. podest taneczny na 150 m2, 2 namioty 12x6m, 20 stołów składanych, 40 ław składanych i 500 krzesełek składanych. Koszt – 650 000 zł.

Projekt lokalny

Numer 3
Modernizacja szkolnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Mielcu

Projekt obejmuje modernizację obecnego placu zabaw dla dzieci w ramach której zostanie wymieniona nawierzchnia, a także zdemontowane będą dwa niebezpieczne urządzenia
i zamontowane nowe wraz z montażem ławeczki i otoczeniem placu zabaw zielenią. Koszt- 100 000 zł

 Serdecznie dziękujemy!

 

Wywiadówki
odbędą się 20 września 2023 r. (środa) o godz. 17.00 w poszczególnych salach

 

Klasa

Gdzie

2a

sala 25

2b

sala 23

3a

sala 24

3b

sala 21

4a

sala 15

4b

sala 16

5a

sala 7

5b

sala 3

6a

sala 5

6b

sala 9

7a

sala 22

7b

sala 17

8a

sala 18

8b

sala 19

 

Gmina Miejska Mielec pozyskała środki finansowe w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” zorganizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Tegoroczny projekt pn. „Słowa dają moc” ukierunkowany jest na zintensyfikowanie pomocy dla dzieci i młodzieży.

 

Dzisiaj Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wraz z Naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Agatą Ćwięką odwiedzili Szkoły Podstawowe prowadzone przez Gminę Miejską Mielec, aby wręczyć pakiety pomocy dydaktycznej do pracy z dziećmi i młodzieżą.

 

Czytaj więcej: Wręczenie pakietów z projektu "Słowa dają moc"

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
odbędzie się dn. 4 września 2023r. (poniedziałek)

klasy I-VIII - o godz.900 w salach:

 

Klasa

Sala

1 a

sala gimnastyczna/ 21

1 b

sala gimnastyczna/ 24

2 a

25

2 b

23

3 a

24

3 b

21

4 a

15

4 b

16

5 a

7

5 b

3

6 a

5

6 b

9

7 a

22

7 b

17

8 a

18

8 b

19

Podkategorie

The Joomla! content management system lets you create webpages of various types using extensions. There are 5 basic types of extensions: components, modules, templates, languages, and plugins. Your website includes the extensions you need to create a basic website in English, but thousands of additional extensions of all types are available. The Joomla! Extensions Directory is the largest directory of Joomla extensions.

Component ImageComponents are larger extensions that produce the major content for your site. Each component has one or more "views" that control how content is displayed. In the Joomla administrator there are additional extensions such as Menus, Redirection, and the extension managers.

Media ImageModules are small blocks of content that can be displayed in positions on a web page. The menus on this site are displayed in modules. The core of Joomla! includes 24 separate modules ranging from login to search to random images. Each module has a name that starts mod_ but when it displays it has a title. In the descriptions in this section, the titles are the same as the names.

Content modules display article and other information from the content component.

User modules interact with the user system, allowing users to login, show who is logged-in, and showing the most recently registered users.

These modules display information from components other than content and user. These include weblinks, news feeds and the media manager.

Utility modules provide useful functionality such as search, syndication and statistics.

Navigation modules help your visitors move through your site and find what they need.

Menus provide your site with structure and help your visitors navigate your site.  Although they are all based on the same menu module, the variety of ways menus are used in the sample data show how flexible this module is.

A menu can range from extremely simple (for example the top menu or the menu for the Australian Parks sample site) to extremely complex (for example the About Joomla! menu with its many levels). They can also be used for other types of presentation such as the site map linked from the "This Site" menu.

Breadcrumbs provide users with information about where they are in a site.

Media ImageTemplates give your site its look and feel. They determine layout, colours, typefaces, graphics and other aspects of design that make your site unique. Your installation of Joomla comes prepackaged with three front end templates and two backend templates. Help

Plugin ImagePlugins are small task oriented extensions that enhance the Joomla! framework. Some are associated with particular extensions and others, such as editors, are used across all of Joomla. Most beginning users do not need to change any of the plugins that install with Joomla. Help

Here is where I will blog all about the parks of Australia.

You can make a blog on your website by creating a category to write your blog posts in (this one is called Park Blog). Each blog post will be an article in that category. If you make a category blog menu link with 1 column it will look like this page, if you display the category description then this part is displayed.

To enhance your blog you may want to add extensions for comments, interacting with social network sitestagging, and keeping in contact with your readers. You can also enable the syndication that is included in Joomla (in the Integration Options set Show Feed Link to Show and make sure to display the syndication module on the page).

These are my photos from parks I have visited (I didn't take them, they are all from Wikimedia Commons).

This shows you how to make a simple image gallery using articles in com_content.

In each article put a thumbnail image before a "readmore" and the full size image after it. Set the article to Show Intro Text: Hide.

We search the whole countryside for the best fruit growers.

You can let each supplier have a page that he or she can edit. To see this in action you will need to create a user who is in the suppliers group.  

Create one page in the growers category for that user and make that supplier the author of the page. That user will be able to edit his or her page.

This illustrates the use of the Edit Own permission.

Copyright © 2023 High School Rights Reserved.