foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

Podejmujemy wyzwanie i nominujemy

#HeartChallenge „RAZEM DLA FILIPKA”
https://www.siepomaga.pl/filip-bies
Dziękujemy za nominację Społecznej Szkole Podstawowej w Złotnikach i działamy dalej.
Celem akcji jest pomoc w zbiórce środków na pilną operację dla Filipka Biesia z gminy Przecław.
1,5 roczny chłopczyk ma niewykształcone obie rączki. Rehabilitacja jest niewystarczająca. Potrzebna jest kosztowna operacja.
Zachęcamy wszystkie szkoły oraz inne podmioty, a także wzywamy cały powiat mielecki do wzięcia udziału w akcji.
Zasady są następujące:
Nominowana jednostka lub inny podmiot wykonuje zadanie i w ciągu 48h wrzuca filmik na swój funpage oraz wpłaca symboliczną kwotę (min. 10,00zł) https://www.siepomaga.pl/filip-bies... na konto zbiórki siepomaga Filip Bieś (45 2490 1028 3587 1000 0022 6241). Następnie nominuje się do wyzwania 3 jednostki, podmioty, bądź osoby.
Nominowany, który nie podjął wyzwania wpłaca na powyższe konto min. 20,00 zł.
Podczas zadania należy wykonać 10 pompek lub przysiadów przez dowolną ilość uczestników.
Liczy się każda złotówka!
Pomagamy, nominujemy i udostępniamy a przede wszystkim walczymy o lepsze życie Filipka.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Mielcu nominuje do podjęcia wyzwania:
1) Szkołę Podstawową nr 2 w Mielcu
2) Szkołę Podstawową nr 6 w Mielcu
3) Szkołę Podstawową nr 9 w Mielcu
Dobro powraca.

Podziękowanie od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka za udział w akcji „Szkoła do hymnu” w dniu 10 listopada o godz. 11:11 

MEiN po raz czwarty organizowało akcję „Szkoła pamięta”. W tym roku wzięło w niej udział ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatach z całego kraju. Do akcji przystąpiła również nasza szkoła. Z MEiN otrzymaliśmy dyplom za udział w akcji.

Polski Związek Głuchych Koło Terenowe w Mielcu w dniu 23 października 2022r. zorganizowało wielopokoleniowy piknik „Dotknąć dźwięku ciszy”.
Za pomoc i wsparcie przy organizacji pikniku doceniony został nasz uczeń Hubert Piestrzyński z klasy 8a, który jako wolontariusz współorganizował zadania i naukę języka migowego. Gratulujemy Hubertowi bezinteresownej chęci niesienia pomocy oraz otwartości na środowiska ze szczególnymi potrzebami.

Podkategorie

The Joomla! content management system lets you create webpages of various types using extensions. There are 5 basic types of extensions: components, modules, templates, languages, and plugins. Your website includes the extensions you need to create a basic website in English, but thousands of additional extensions of all types are available. The Joomla! Extensions Directory is the largest directory of Joomla extensions.

Component ImageComponents are larger extensions that produce the major content for your site. Each component has one or more "views" that control how content is displayed. In the Joomla administrator there are additional extensions such as Menus, Redirection, and the extension managers.

Media ImageModules are small blocks of content that can be displayed in positions on a web page. The menus on this site are displayed in modules. The core of Joomla! includes 24 separate modules ranging from login to search to random images. Each module has a name that starts mod_ but when it displays it has a title. In the descriptions in this section, the titles are the same as the names.

Content modules display article and other information from the content component.

User modules interact with the user system, allowing users to login, show who is logged-in, and showing the most recently registered users.

These modules display information from components other than content and user. These include weblinks, news feeds and the media manager.

Utility modules provide useful functionality such as search, syndication and statistics.

Navigation modules help your visitors move through your site and find what they need.

Menus provide your site with structure and help your visitors navigate your site.  Although they are all based on the same menu module, the variety of ways menus are used in the sample data show how flexible this module is.

A menu can range from extremely simple (for example the top menu or the menu for the Australian Parks sample site) to extremely complex (for example the About Joomla! menu with its many levels). They can also be used for other types of presentation such as the site map linked from the "This Site" menu.

Breadcrumbs provide users with information about where they are in a site.

Media ImageTemplates give your site its look and feel. They determine layout, colours, typefaces, graphics and other aspects of design that make your site unique. Your installation of Joomla comes prepackaged with three front end templates and two backend templates. Help

Plugin ImagePlugins are small task oriented extensions that enhance the Joomla! framework. Some are associated with particular extensions and others, such as editors, are used across all of Joomla. Most beginning users do not need to change any of the plugins that install with Joomla. Help

Here is where I will blog all about the parks of Australia.

You can make a blog on your website by creating a category to write your blog posts in (this one is called Park Blog). Each blog post will be an article in that category. If you make a category blog menu link with 1 column it will look like this page, if you display the category description then this part is displayed.

To enhance your blog you may want to add extensions for comments, interacting with social network sitestagging, and keeping in contact with your readers. You can also enable the syndication that is included in Joomla (in the Integration Options set Show Feed Link to Show and make sure to display the syndication module on the page).

These are my photos from parks I have visited (I didn't take them, they are all from Wikimedia Commons).

This shows you how to make a simple image gallery using articles in com_content.

In each article put a thumbnail image before a "readmore" and the full size image after it. Set the article to Show Intro Text: Hide.

We search the whole countryside for the best fruit growers.

You can let each supplier have a page that he or she can edit. To see this in action you will need to create a user who is in the suppliers group.  

Create one page in the growers category for that user and make that supplier the author of the page. That user will be able to edit his or her page.

This illustrates the use of the Edit Own permission.

Copyright © 2022 High School Rights Reserved.