Wmurowanie tablicy upamiętniającej Stefana Bastyra

Ten szczególny rok 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 100-lecia powołania lotnictwa jest najlepszym czasem, aby przypomnieć legendę polskich skrzydeł, Stefana Bastyra. Ten pierwszy pilot polskiego lotnictwa wojskowego związany był z ziemią mielecką. W roku szkolnym 1896/1897 i w dwóch kolejnych latach Stefan Bastyr mieszkał w Mielcu i uczęszczał do Ludowej Szkoły Męskiej  (dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu).

W dniu 5 listopada 1918 r. dokonał nad Lwowem  pierwszego lotu bojowego w historii polskiego lotnictwa wojskowego. Zginął śmiercią lotnika, w 1920 r. testując nowy samolot. Został pochowany na cmentarzu Obrońców Lwowa w kwaterze dowódców. Niestety, z nakazu władz USRR w 1971 r, zniszczono cmentarz przy użyciu czołgów i ciężkiego sprzętu. Grupa Polaków ze Straży Mogił Polskich Bohaterów przeniosła szczątki wielu pochowanych w inne miejsce na terenie cmentarza, które do dziś pozostaje tajemnicą. Obecnie Stefan Bastyr jest upamiętniony napisem na symbolicznym grobie polskich lotników.

W dniu 5 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 została wmurowana tablica upamiętniająca tego legendarnego pilota. W uroczystościach brało udział wielu ważnych gości, w tym posłanka na sejm RP Krystyna Skowrońska.

URZĄD MIEJSKI W MIELCU

FILM O NAS

RODO

100-lecie odzyskania niepodległości

logo pl1

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

STACJA METEO SP1

POLECAMY KHANACADEMY!

NASZA LOKALIZACJA

W ZAKOPANEM...

W TEJ CHWILI

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

logo bip

Jesteśmy na

face