W 2016 roku minęła 130. rocznica urodzin wielkiego i zasłużonego dla kraju przyrodnika – profesora Władysława Szafera. Z tej okazji Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, którego patronem jest Władysław Szafer, ogłosiło rok 2016 Rokiem Szaferowskim.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Mielcu, która również nosi to zaszczytne imię, uroczystym koncertem oficjalnie zakończyła obchody Roku Szaferowskiego.

Na uroczystość, która odbyła się 14 grudnia w Samorządowym Centrum Kultury, przybyło wielu znamienitych gości z prezydentem Danielem Kozdębą na czele.

Podczas trwającego ponad godzinę koncertu przypomniano najważniejsze fakty z życia profesora Szafera, a przede wszystkim jego zasługi dla ochrony przyrody w Polsce. Czytano też fragmenty pamiętników Władysława Szafera, w których wspomina swoje dzieciństwo spędzone w Mielcu. Wszystko to było przeplatane tańcami, piosenkami i recytacją wierszy. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi oklaskami nagradzała żywiołowe układy choreograficzne Marzeny Gawrońskiej, Anny Leszkiewicz i Edwina Ruckiego, które wykonywali uczniowie klas tanecznych oraz zespołów szkolnych. Na scenie zaprezentowali się także laureaci konkursów recytatorskich oraz soliści i zespół wokalny.

Niespodzianką dla wszystkich był występ dyrektora Szkoły – Marka Paprockiego, który -   niczego nieświadomy – został poproszony o zaśpiewanie swojej ulubionej piosenki „Biały latawiec”. Dyrektor wcale się nie speszył i z towarzyszeniem grupy wokalnej zaśpiewał jak zawodowy artysta. Okazją do tego niecodziennego występu był Jubileusz 25-lecia pełnienia przez Marka Paprockiego funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu. Społeczność szkoły przygotowała na tę okoliczność grawerton, Rada Rodziców złożyła gratulacje i podziękowania, a prowadząca odczytała napisaną wierszem historię 25-letniej działalności Jubilata.

EW