Grupa witamin D obejmuje witaminę D2 pochodzenia roślinnego oraz witaminę D3 pochodzenia zwierzęcego i jest produkowana w naszym organizmie główne w skórze pod wpływem światła. W mniejszych ilościach witamina D może być pobierana również z pokarmu. Zarówno nadmiar jak i niedobór witaminy D w organizmie mogą zaszkodzić.
FUNKCJE WITAMINY D3 :
Badania epidemiologiczne wykazują, że stężenie witaminy D u większości dorosłych nie osiąga pożądanego poziomu. Optymalna koncentracja witaminy D wynosi od 31 do 70 ng/ml.
Oznaczenie witaminy D wiąże się z pobraniem niewielkiej ilości krwi. Badanie można wykonać w dowolnej porze dnia, nie trzeba być na czczo.
Osoby ze zwiększonym ryzykiem niedoboru witaminy D powinny badać się regularnie.
W grupie ryzyka znajdują się:
Pierwszym symptomami niedoboru witaminy D są : przewlekłe zmęczenie, ból kończyn, skurcze mięśni i zwiększona podatność na infekcje. Jeżeli obserwujesz u siebie któryś z tych objawów, wykonaj badania poziomu witaminy D, aby zmniejszyć ryzyko poważnych chorób spowodowanych jej niedoborem.
Trwały niedobór witaminy D jest czynnikiem ryzyka wystąpienia :
Ocenia się, że około 80-100% dobowego zapotrzebowania na witaminę D3 pochodzi z jej produkcji w skórze pod wpływem światła. Ilość produkowanej w ten sposób witaminy różni się zależnie od powierzchni skóry wystawianej na słońce, koloru skóry, wieku czy strefy klimatycznej.
Z tego powodu istotne jest dostarczanie witaminy D wraz z pożywieniem- zwłaszcza jesienią i zimą, ze względu na mniejszą liczbę słonecznych dni. Pokarmy bogate w witaminę D to m.in. : tłuste ryby, wątroba, sery, jajka, grzyby i awokado. Uzupełnienie witaminy D z pożywieniem jest niezbędne szczególnie u osób z grup ryzyka.