W niezwykłą podróż wyruszyły klasy III „b” i „c” w dniach 9 i 10 października 2013 r. Swoją trasę wycieczkową rozpoczęły w Niepołomicach, gdzie znajduje się Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne.

W planetarium wszyscy uczestnicy obserwowali niezwykły pokaz zjawisk astronomicznych związanych z wyglądem nieba gwiaździstego w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz  ruchem obrotowym Ziemi.  Wygląd sztucznego nieba oddaje wiernie wygląd nieba oglądanego z danej szerokości geograficznej w wybranym czasie.
Następna fascynującą przygodą był zjazd do kopalni soli w Bochni. Tam cała grupa odbyła nocną podróż w czasie. Trasa wiodła przez unikatowe wyrobiska, a także niezwykłe komory o charakterystycznym kształcie oraz podziemne kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami. Dodatkowymi atrakcjami były: zjazd 140-metrową zjeżdżalnią, seans filmowy, dyskoteka oraz sprzęt sportowy i boisko do gry. Niezwykły był również nocleg 250 metrów pod ziemią w leczniczym mikroklimacie kopalni.
Kolejnego dnia udali się do Krakowa, gdzie wędrując pod ziemią wokół Rynku Głównego i Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami zobaczyli średniowieczny Kraków i jego historię.
Przygoda zakończyła się konsumpcją krakowskich obwarzanków, które tego dnia były bardzo smaczne.