W ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu z Urzędem Miasta Mielca nauczycielki Beata Paterak i Joanna Szady zorganizowały pieszą wycieczkę po Mielcu.29 września dzieci z klas 3a i 3b pod opieką wychowawców Anny Nowosiadło i Renaty Hammer oraz uczniowie z Samorządu Uczniowskiego mieli okazję poznać historię Mielca. Przewodnikiem tej wycieczki był autor "Encyklopedii miasta Mielca" – pan Józef Witek, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił dzieje najstarszych części naszego miasta.

Niektórzy uczniowie po raz pierwszy widzieli Mielec w takiej odsłonie. Miasto widziane z okien samochodu czy autobusu w pośpiechu dnia codziennego nie ma takich kolorów i uroków. Korzystając z pięknej aury, złotej polskiej jesieni, uczniowie poznawali historię, a także na nowo odkrywali urok miejsc, po których wcześniej spacerowali z rodzicami. Wsłuchując się w opowieść o dawnym mieście, widzieli nieistniejący już ratusz, słyszeli odgłosy dawnego rynku itp. Mieli też okazję obejrzeć Salę Królewską i pospacerować nowymi bulwarami nad Wisłoką. Mamy nadzieję, że uczniowie nie zapomną zbyt szybko o miejscach, które zobaczyli. Dzieci powinny znać historię swojej małej ojczyzny, bo "naród, który nie pamięta swojej historii, jest narodem bez przyszłości". Serdecznie dziękujemy panu Józefowi Witkowi za jego zaangażowanie i chęć podzielenia się swoją bogatą wiedzą.