W dniach od 23 do 26 maja gościliśmy w naszej szkole 20 – osobową grupę uczniów i nauczycieli ze szkoły w Czajkowce na Ukrainie. Gości przyjęli do swoich domów nasi uczniowie.
       Program wizyty był bardzo ciekawy, pokazaliśmy im nasze miasto, poznali historię, zabytki i przemysł Mielca. Mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności taneczno – wokalne podczas Powiatowego Festynu Rodzinnego organizowanego przez naszą szkołę. Zorganizowaliśmy również gościom wycieczkę do Krakowa, którą byli zachwyceni. Ostatni dzień pobytu nauczyciele i uczniowie z Ukrainy spędzili w naszej szkole, brali udział w lekcjach, spotykali się z uczniami. Pobyt delegacji zakończył się wspólną imprezą na sali gimnastycznej.

W związku z trudną sytuacją na Ukrainie Samorząd Uczniowski naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Aliną Szklarz i p. Joanną Szady zorganizował pomoc rzeczową dla szkoły w Czajkowce – przekazaliśmy sprzęt RTV (DVD, odtwarzacze CD, aparat fotograficzny) i sprzęt sportowy. Uczniowie naszej szkoły zebrali bardzo dużo przyborów szkolnych, gier planszowych i słodyczy dla uczniów, którzy nie mogli wziąć udziału w tej wycieczce. Dyrektor SP 1 w Mielcu pan Marek Paprocki ufundował stypendium dla dwóch najlepszych uczniów ze szkoły w Czajkowce.
         Wizyta delegacji ukraińskiej na długo pozostanie w pamięci uczniów mieleckiej "Jedynki", którzy mają nadzieję, że kontakty z ukraińską szkołą będą nadal utrzymywane.