foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

W ramach programów profilaktycznych w naszej szkole uczniowie klas VI, VII wzięli udział w zajęciach „Kleszcze raz jeszcze”. Zajęcia prowadzone są przy współpracy z Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Mielcu, która sprawuje patronat nad programem. Uczniowie mogli zapoznać się z zagrożeniami , które powodują kleszcze oraz poznać  sposoby zapobiegania i zabezpieczenia się  przed groźnymi pasożytami.

Artykuł dotyczący groźnych pasożytów przygotowała Hania Łabuda z klasy VII d

Czy wiesz, że…….

     Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi. Zaliczamy je do pajęczaków. Najczęściej występują w lasach liściastych i mieszanych oraz głównie w miejscach o dużej wilgotności. Gdy robi się cieplej aktywność kleszczy wzrasta, zaczyna się to około marca/kwietnia, a kończy około października/listopada. Z wyglądu przypominają małe, czarne pajączki. Wyróżniamy ponad 800 gatunków kleszczy i dzielimy je na dwie rodziny:

-twarde- częściowo pokryte pancerzem,

-miękkie- pozbawione pancerza.

Ukłucie kleszcza bardzo łatwo przeoczyć, zazwyczaj jest niezauważalne. Wkłuwają się w trudno dostępnych dla nas miejscach (np. kark lub skóra za uszami). Jeżeli pasożyt jest zakażony bakteriami i wirusami wywołującymi choroby, może dojść do zakażenia.

Choroby przenoszone przez kleszcze

 Jednymi z najpopularniejszych chorób są:

-borelioza- najłatwiej zaobserwować tą chorobę po zaczerwienieniu wokół wkłucia się kleszcza,

-zapalenie opon mózgowych- ma wiele objawów, ale najpowszechniejsze z nich to: wysoka gorączka, zaburzenia świadomości, bóle głowy, wymioty lub nawet zaburzenia psychiczne.

Jak chronić się przed kleszczami

     By uchronić się przed kleszczami np. gdy idziemy do lasu lub choćby nawet na zwykły spacer trzeba pamiętać o odpowiednim i szczelnym ubraniu, chroniącym całe ciało. Po powrocie do domu należy się starannie i dokładnie obejrzeć. Najlepiej udać się pod gorący prysznic lub wziąć gorącą kąpiel. W razie ukąszenia przez kleszcza niezbędna jest szybka interwencja. Najlepiej usuwać je przy pomocy pęsety. Należy złapać kleszcza jak najbliżej skóry i delikatnym, ale zdecydowanym ruchem pociągnąć. Po wyjęciu kleszcza należy zdezynfekować ranę oraz dobrze umyć ręce. Jeśli kleszcz zagnieździ się zbyt głęboko najlepiej od razu udać się do lekarza.

Copyright © 2021 High School Rights Reserved.