22 listopada 2013 r. w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie odbyły się eliminacje rejonowe konkursu „Literatura i dzieci – Najbliżsi”.
Przesłuchania odbywały się w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI z podziałem na trzy kategorie: recytację, piosenkę i inscenizację.
Po trwających kilka godzin przesłuchaniach kilkudziesięciu uczestników jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Wśród nich znaleźli się także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu.

W pierwszej grupie wiekowej nominację do finału w Rzeszowie otrzymał Bartłomiej Dudzik (piosenka), a wyróżnienia wywalczyli: Lena Maniak i Dawid Smaczniak w kategorii recytacje oraz Angelina Gancarz w kat. piosenka.
W drugiej grupie wiekowej nagrodę – nominację do finału zdobyła Zuzanna Żybula (piosenka), a wśród wyróżnionych znaleźli się: Kinga Kapinos oraz Igor Cena w kategorii recytacje.

EW